Alergia Na Lateks

Wraz z coraz powszechniejszym wykorzystaniem rękawiczek jednorazowych pojawił się problem związany z alergią na to tworzywo. Wbrew przekonaniu wielu osób z rękawiczkami tymi mamy do czynienia nie tylko w przypadku służby zdrowia, z którą najbardziej się kojarzy, ale również w życiu codziennym. Przydatne są w handlu, gastronomii ale także przemyśle spożywczym.

Lateks, co to takiego?

Naturalny lateks to mleczny sok pozyskiwany z nacinanej kory tropikalnego drzewa kauczukowego. Płyn ten po obróbce dodawany jest do wielu wyrobów z gumy, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Można go znaleźć np. w balonach, rękawicach jednorazowych czy gumowych zabawkach.

Czym jest alergia na lateks?

Białka znajdujące się w soku drzew kauczukowych nawet po przerobieniu mogą powodować u wielu osób alergię. Jej objawy są bardzo różne począwszy od kichania przez kaszel, wysypkę aż po problemy z oddychaniem i wstrząs anafilaktyczny.

Uczulenie na lateks jest szczególnie uciążliwe w wypadku osób korzystających na co dzień w pracy z rękawiczek jednorazowych. W tym przypadku może pojawić się zaczerwienienie, suchość i pękanie skóry dłoni. W wypadku rękawiczek pudrowanych pojawia się dodatkowy problem jakim jest wnikanie białek lateksowych w drobiny pudru. Przy zdejmowaniu rękawiczek proszek ten wraz z alergenem rozprzestrzenia się w powietrzu zwiększając ryzyko powstania lub nasilenia objawów alergicznych.

Co robić jeśli istnieje podejrzenie uczulenia?

Należy udać się do lekarza, najlepiej specjalisty zajmującego się alergią na lateks. Wymaga ona nieco innego postępowania niż w przypadku np. uczulenia na składniki pokarmowe. Test na ten alergen robiony jest z próbki krwi, a nie tak jak w większości alergenów na skórze. Badanie musi być przeprowadzone przez specjalistę, gdyż w innym wypadku może wywołać niepożądane reakcje.

Co jeśli potwierdzono alergię?

Nie ma specyficznego postępowania w przypadku uczulenia na lateks. Podobnie jak w przypadku innych alergenów należy w miarę możliwości unikać kontaktów z nim. Jeżeli pracuje się w służbie zdrowia najlepiej będzie jeśli nie tylko osoba uczulona, ale również współpracownicy będą korzystali z rękawiczek bezlateksowych.

W tej chwili na rynku pojawiło się wiele różnych tego typu produktów. Jedną z możliwości jest wykorzystanie jednorazowych rękawiczek z PCV, albo doskonałej jakości rękawic nitrylowych. Przestrzeganie tego zalecenia powinno wyraźnie ograniczyć dolegliwości związane z uczuleniem.

Rękawice w naszej ofercie

Rękawice Nitrylowe safeHAND Rękawice nitrylowe safeHAND COATS Rękawice Nitrylowe EFFECT Rękawice Nitrylowe SAFEDENT Rękawice Lateksowe PREMIER Rękawice PCV TRENDY

Ważne informacje

Alergia na lateks
  • Wystawiamy faktury Vat
  • Prowadzimy sprzedaż wysyłkową
  • Zamówienie powyżej 20 opakowań WYSYŁKA GRATIS

Produkty w ofercie: